Nasze aktualności

Co-sleeping z dzieckiem - czy to bezpieczne?

Spanie z dzieckiem w jednym łóżku ma tylu samo zwolenników, jak i przeciwników. Czy jest to rzeczywiście dobre rozwiązanie i o czym musimy pamiętać, kiedy obok nas w nocy ma leżeć nasza pociecha? 

Co-sleepieng, czyli spanie rodzica z dzieckiem 

Na co-sleeping zazwyczaj decydują się rodzice, których dzieci są bardzo niespokojne w nocy i często się wybudzają. Musimy pamiętać, że wszystkie decyzje, jakie podejmujemy przede wszystkim powinny być związane z dobrem naszego malucha, dlatego podkreślmy, dlaczego tak ważny jest zdrowy i nieprzerwany sen dla naszych najmłodszych. To właśnie w pierwszych miesiącach noworodek rozwija się najszybciej, a wypoczynek jest szczególnie istotny dla jego mózgu, dlatego musimy zadbać o jego porządną dawkę. Dodatkowo bliskość, a w tym wypadku spanie z rodzicem należy do biologicznych potrzeb dziecka, nie do roku jak się wielu może wydawać, lecz aż do skończenia trzech lat - to właśnie przy matce młody człowiek czuje się najbezpieczniej. Oczywiście w kontekście spania z dzieckiem mówi się też o pewnych wadach, na przykład przeciwnicy twierdzą, że malucha się w ten sposób rozpieszcza i ciężko będzie odzwyczaić go od spania w sypialni rodziców. Dodatkowo często podkreśla się, że można w ten sposób zrobić dziecku krzywdę, a także mówi się o płytszym śnie rodziców, którzy po przyjściu na świat dziecka i tak mają tego wypoczynku bardzo mało.

Dlaczego warto spać z dzieckiem?

Mimo to, spanie z dzieckiem posiada również bardzo wiele zalet. Jak już wspomnieliśmy maluszek, będąc blisko rodziców czuje się znacznie bezpieczniej, co przekłada się również na jego spokojniejszy i głębszy sen. W związku z tym u maleństwa jest niższy poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Dodatkowo podkreślmy, że śpiąc z maluchem minimalizujemy ryzyko wystąpienia bezdechu sennego, który jest stanem nawet zagrażającym życiu. Jednocześnie zdrowszy wypoczynek niemowlaka to także spokojniejszy rodziców, szczególnie gdy już przyzwyczaimy się do obecności maleństwa w naszym wspólnym łóżku. Jest to także duże ułatwienie dla matek, które karmią piersią malucha, ponieważ mają swoją pociechę “pod ręką”.

 Co-sleeping: przede wszystkim bezpieczeństwo!

Spanie z dzieckiem bez wątpienia niesie ze sobą wiele zalet, musimy jednak pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym będziemy mieli pewność, że nasz maluszek będzie w pełni bezpieczny przez całą noc. Jakich? Przede wszystkim dziecko powinno leżeć na plecach, a materac, na jakim śpimy musi być odpowiednio twardy, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zapadania się ciała maluszka, co powoduje problemy z oddychaniem. W okolicy naszej pociechy nie powinno być żadnych poduszek czy innych niepotrzebnych elementów. Kategorycznie zabronione jest spanie z dzieckiem w przypadku, gdy jeden rodziców znajduje się pod wpływem substancji psychoaktywnych takich jak alkohol czy narkotyki. Nie można spać w jednym łóżku z noworodkiem również, gdy mama lub tata nałogowo palą papierosy. 

Co-sleeping niewątpliwie niesie ze sobą wiele zalet, które przekładają się na dobre samopoczucie naszej pociechy, a także nasze.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com
© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web