Nasze aktualności

Trądzik w trakcie ciąży - zapobieganie i zwalczanie

Trądzik niestety nie jest przypadłością związaną jedynie z nastoletnim wiekiem - zmagać z nim mogą się osoby na każdym etapie życia. Szczególnie narażone są kobiety ciężarne, u których można zauważyć spore wahania hormonów. Gwałtowny wzrost progesteronu stymuluje pracę gruczołów potowych i łojowych tworząc tym samym idealne środowisko dla różnego rodzaju wyprysków.

Przede wszystkim profilaktyka

Wiele kobiet ciężarnych decyduje się na znaczne uszczuplenie swojej codziennej pielęgnacji z różnych powodów - niekiedy wynika to z bardzo złego samopoczucia i braku motywacji, a w innych przypadkach jest związane z koniecznością odstawienia sporej ilości składników. Niestety składy kosmetyków są w tym okresie bardzo ważne i należy się z nimi dokładnie zaznajomić - istnieje bowiem długa lista substancji “zakazanych”, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na rozwój płodu. Ograniczona pielęgnacja twarzy oraz podwyższony poziom progesteronu sprawia, że aż co druga kobieta zmaga się z niemałym problemem, jakim jest trądzik w ciąży. Aby tego uniknąć, już w pierwszych miesiącach warto wybrać się do doświadczonego kosmetologa lub dermatologa, który chętnie skomponuje zestaw kosmetyków idealnych dla kobiet w ciąży. Trądzik jest niedogodnością, którą warto leczyć u źródła, ponieważ jego obecność może mieć bardzo negatywny wpływ na samopoczucie przyszłej mamy.

Zwalczanie trądziku w ciąży

Jak w takim razie zwalczać trądzik, skoro koniecznie trzeba zrezygnować ze wszystkich substancji, które przynoszą najlepsze rezultaty? Kwasy AHA i BHA oraz retinol faktycznie są jednymi z najskuteczniejszych składników w terapii, ale na szczęście nie jedynymi. Ciężarna powinna się skupić przede wszystkim na odpowiedniej, jeszcze dokładniejszej niż wcześniej pielęgnacji. Przyszła mama powinna mieć na uwadze oczyszczanie dwuetapowe, które jest absolutnym minimum w rutynie. Makijaż powinien być bardzo dokładnie oczyszczony za pomocą płynu micelarnego, a zaraz po tym należy umyć twarz delikatnym żelem lub pianką. Takie działanie może dać stuprocentową pewność odnośnie tego, czy gruczoły łojowe i potowe nie są zanieczyszczone resztkami kosmetyków. Nie bez znaczenia pozostaje przywrócenie naturalnego pH skóry za pomocą toniku oraz regularne nawilżanie twarzy przy użyciu kremów lub masek. Jedną z przyczyn pogorszenia się stanu cery może być również dieta - nawet podczas tych niełatwych dziewięciu miesięcy warto zadbać o swój sposób odżywiania i zdecydować się na mniej przetworzone produkty, których obecność w organizmie także może prowadzić do powstawania wyprysków.

Koniec ciąży = koniec problemów skórnych?

Koniec ciąży niestety jeszcze nie oznacza, iż problemy skórne magicznie znikną. Prolaktyna, czyli jeden z winowajców występowania wyprysków, często jest podwyższona jeszcze przez jakiś czas. Oznacza to, że zmiany skórne mogą występować jeszcze kilka miesięcy po porodzie, ale powinny zniknąć najpóźniej niedługo po zakończeniu karmienia piersią. To właśnie dopiero na tym etapie gospodarka hormonalna wraca do normy. Zaletą jest fakt, iż po zakończeniu karmienia kobieta ma do dyspozycji więcej możliwości - może skorzystać z pomocy zabiegów kosmetycznych, ale nadal powinna unikać niektórych substancji.

Warto mieć na uwadze, że ciąża - pomimo faktu, iż ogranicza w kwestii dozwolonych składników - to okres, w którym warto zadbać o swoją cerę. Złe samopoczucie i przykre objawy podczas tych kilku miesięcy mogą być demotywujące, ale zastosowanie się do powyższych rad sprawi, że każda ciężarna będzie mogła poczuć się piękna i zadbana oraz łatwiej przyzwyczai się do swojego zmieniającego się wyglądu.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com
© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web