Nasze aktualności

Jak skutecznie odstawić dziecko od karmienia piersią?

Decyzja o odstawieniu dziecka od karmienia piersią jest bardzo trudna - często wiąże się z wieloma emocjami, zarówno u matki, jak i u jej pociechy. Kobiety zazwyczaj bardzo przeżywają koniec karmienia, a początkowy szok dziecka nie pomaga w przyzwyczajeniu się do nowej sytuacji. Na pewnym etapie życia jest to jednak konieczne. Jak w takim razie zrobić to dobrze i skutecznie?

Kiedy zakończyć karmienie piersią?

Już na samym początku warto podkreślić, że górna granica odstawienia dziecka od karmienia piersią nigdy nie została wyznaczona. WHO zaleca jednak, aby wyłączne karmienie piersią trwało około sześciu miesięcy. Po tym czasie warto zacząć wprowadzać do diety maluszka różne pokarmy uzupełniające w postaci owoców, warzyw i innych delikatnych produktów żywnościowych. Mleko matki w towarzystwie dodatkowej żywności to sposób odżywiania, który może trwać tak długo, jak matka i dziecko tego potrzebują. Warto jednak podjąć próby przed ukończeniem dwóch lat. Co ważne, mleko po 12 miesiącach laktacji zmienia swój skład, ale nadal pełni istotną funkcję odżywczą. Jego dodatkową zaletą jest dostarczanie przeciwciał oraz funkcja emocjonalna.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Odstawienie dziecka od karmienia piersią to krok, który musi być dobrze przemyślany. Takiej decyzji absolutnie nie należy podejmować pochopnie - szalenie istotne jest bowiem to, aby ustalić przyczynę myślenia o takim działaniu oraz rozważyć wszystkie “za” i “przeciw”. Istnieją trzy możliwości odstawienia:

 

  • Częściowe odstawienie polegające na ograniczeniu ilości karmień w ciągu doby - taki stan może trwać nawet miesiącami i dla wielu mam okazuje się być świetnym rozwiązaniem.
  • Nagłe odstawienie to najmniej łagodne i najbardziej niebezpieczne rozwiązanie. Kobieta powinna się na nie decydować jedynie w ekstremalnych przypadkach - na przykład wtedy, gdy zachoruje lub gdy żadne dotychczasowe próby nie przynosiły efektu.
  • Odstawienie planowe pozwala na stopniowe oswajanie się z nową sytuacją. Polega na stopniowym redukowaniu liczby karmień, zaczynając od tego najmniej istotnego, przechodząc sukcesywnie do najważniejszych.

 

Oczywistym jest jednak to, że najlepiej robić to stopniowo. Na samym początku warto wytłumaczyć dziecku, dlaczego ten etap się kończy. Rozmowa jest szalenie istotna, nawet jeśli pociecha miałaby niewiele z tego rozumieć. W porze karmienia, szczególnie na początku, trzeba zapewnić dziecku inny rodzaj bliskości i odwracać uwagę od piersi - świetnie sprawdza się spacer lub kreatywna zabawa. Oferowanie innych, atrakcyjnych smakowo posiłków również może zdziałać cuda i nieco ułatwić tę drogę.

Samoodstawienie, czyli dlaczego dziecko samo chce zakończyć karmienie

Zdarzają się sytuacje, w których maluch sam przestaje domagać się piersi i zdecydowanie bardziej ochoczo zjada inne posiłki. Taki scenariusz jest bardzo wygodny i absolutnie nie powinien być traktowany jako odrzucenie ze strony dziecka. Pociechy nie należy zmuszać w takiej sytuacji do karmienia piersią - jest to bowiem świadoma decyzja, z powodu której każda mama powinna się cieszyć. Warto mieć jednak świadomość, iż nie jest to powodem do niepokoju jedynie wtedy, gdy pociecha ma rok lub więcej - w przeciwnym wypadku niechęć do karmienia może być oznaką pewnych dolegliwości. 

Zakończenie karmienia to trudny proces, przez który każda mama musi przejść. Pamiętaj jednak, że górna granica odstawienia pozostała nieustalona nie bez powodu - tak ważna decyzja musi być zgodna zarówno z indywidualnymi potrzebami matki, jak i jej pociechy. 

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com
© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web