Nasze aktualności

Ból kończyn w ciąży - jak sobie z tym poradzić?

Ciąży często towarzyszą różne dodatkowe dolegliwości, które negatywnie wpływają na życie kobiet, będących w tym wyjątkowym stanie. Wiele z nich musi borykać się, chociażby, z uporczywymi bólami kończyn. Skąd się one biorą i co mogą oznaczać? Dzisiaj odpowiemy na to pytanie!

Ból kończyn w ciąży - skąd się bierze?

Istnieje wiele źródeł bólu kończyn u kobiet w ciąży. Jednym z nich są chociażby dodatkowe kilogramy, których wraz z kolejnymi miesiącami przybywa, co jest rzeczą jak najbardziej naturalną. Wiąże się to jednak z obciążeniem stawów, nieprzyzwyczajonych do noszenia dodatkowego ciężaru Podczas ciąży przybywa także krwi, której przepływ jest utrudniony, między innymi za sprawą zmniejszonej aktywności fizycznej. Dlatego też powstają obrzęki, będące skutkiem zalegania krwi w żyłach i przedostawania się jej do sąsiednich tkanek. Proces szczególnie przybiera na sile, ze względu na zwiększoną podatność ścian naczyń krwionośnych u ciężarnych. Jest to również czas, kiedy u wielu pań ujawnia się wrodzona skłonność do zakrzepicy, nazywanej też trombofilią.

Jak reagować?

Jeśli problemy związane z bólami i opuchlizną kończyn będą się utrzymywały przez dłuższy czas lub też staną się one szczególnie dokuczliwe, konieczna jest konsultacja z ginekologiem, który podejmie decyzję o dalszych krokach. Może on chociażby skierować nas na badanie nazywane USG Dopplera, pomagające stwierdzić obecność skrzepów krwi zatykających naczynia krwionośne. Dla trombofilii wrodzonej charakterystycznymi objawami są również: gorączka i stany zapalne czy zaczerwienienia nogi, dlatego ważne jest, aby kobieta w ciąży dokładnie obserwowała swoje ciało, dzięki czemu szybciej będzie w stanie odpowiednio zareagować. Przy występowaniu opuchlizny i dolegliwości bólowych istotna jest również zdrowa dieta; warto ograniczyć sól odpowiadającą za zatrzymywanie się wody w organizmie. Pomocne są, w takiej sytuacji,  posiłki bogate w witaminę C, która poprawia jakość naczyń krwionośnych, jednak wszelką ewentualną suplementację powinniśmy konsultować z lekarzem.

Domowe sposoby na złagodzenie bólu

Po konsultacji z lekarzem, warto jest również wdrożyć proste, domowe sposoby, które mogą nam pomóc w złagodzeniu dyskomfortu. Świetnie sprawdzają się okłady, wykonywane na przykład, ze zmoczonych ręczników i chłodne kąpiele. Kobietom w ciąży zalecana jest aktywność na basenie, oczywiście bez przeciążania się i morderczych treningów.  Warto zadbać o nasze codzienne nawyki, jak siadanie z uniesionymi nogami czy chodzenie boso po domu. W okresie ciąży dobrze jest zrezygnować z butów na obcasie, na rzecz tych, które zapewnią stabilność. Pomocne może być zaopatrzenie się w specjalne rajstopy przeciwżylakowe.

Ciąża to okres, kiedy kobieta przede wszystkim powinna skupić się na sobie oraz maleństwu, które niedługo ma pojawić się na świecie. Pamiętajmy, aby nie bagatelizować niepokojących sygnałów, które wysyła nam nasze ciało. 

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com
© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web