Nasze aktualności

Jak uniknąć rozejścia mięśni prostych po ciąży?

Ciąża to wspaniały czas w życiu każdej kobiety, która oczekuje narodzin dziecka. Zauważa ona wtedy zmiany w swoim ciele, które są nieuniknione. Coraz więcej mówi się o rozejściu mięśni prostych brzucha, co pojawia się u niektórych kobiet w trzecim trymestrze. Czy jest to zagrażające dla zdrowia? Jakie może mieć konsekwencje? Czym ono jest i kto jest na nie najbardziej narażony? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym jest rozejście mięśni prostych?

To rozejście się najgłębszych mięśni brzucha wraz z rozciągnięciem kresy białej, spowodowane powiększającą się macicą i stopniowym rozciągnięciem powłok brzusznych. Jest to tylko defekt estetyczny, który nie zagraża zdrowiu matki. Jednak może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji takich jak ból w okolicy nadbrzusza i pępka, bóle kręgosłupa uczucia ciągnięcia przy pochylaniu się oraz obniżenie ścian pochwy i nietrzymanie moczu. Te dolegliwości mogą skutecznie pozbawić radości z macierzyństwa, dlatego też warto pomyśleć nad tym, jak je zminimalizować.

Kto jest narażony na rozejście się mięśni prostych?

Każda kobieta przechodząca okres ciąży doświadcza w pewnym stopniu rozejścia mięśni prostych brzucha, jednak nie u wszystkich wracają one do stanu wyjściowego w przewidywanym okresie od 8 do 24 tygodni. Najbardziej narażone są te kobiety, których dotyczą czynniki takie jak mnogość ciąży lub też duża masa dziecka oraz większa ilość płodowych wód. Ponadto w grupie ryzyka są osoby cechujące się znacznym przyrostem wagi w ciąży lub też otyłością. Warto zwrócić także uwagę na niewłaściwą postawę ciała, brak lub nieodpowiednią aktywność fizyczną w czasie ciąży oraz zły stan mięśni dna miednicy. Rozejście się mięśni prostych potęguje kolejna i każda następna ciąża oraz zbyt słabe mięśnie brzucha lub też odwrotnie - zbyt mocne.

Jak temu przeciwdziałać?

Nie sposób całkowicie zniwelować tego efektu, jednak są pewne nawyki, które powtarzane w czasie ciąży pomagają zminimalizować rozejście się mięśni prostych. Trzeba pamiętać, aby przy wstawaniu z pozycji leżącej, najpierw przejść do leżenia na boku, a następnie do pozycji siedzącej i odwrotnie przy kładzeniu się. Ponadto, należy unikać parcia podczas korzystania z toalety i nie dźwigać wielkich ciężarów. Ważne jest zachowanie wyprostowanej sylwetki oraz odpowiedniego skrętu ciała przy kaszlu i kichaniu tak, aby nie nadwyrężać mięśni. Dodatkowo, należy unikać klęku podpartego oraz ćwiczeń, które wpływają na zwiększenie tłoczni brzusznej, czyli między innymi brzuszków i planków. Warto również wprowadzić stopniowo dietę, która pomoże w ograniczeniu niechcianych i nieprzyjemnych zaparć.

Swoje obawy przed rozejściem się mięśni prostych najlepiej skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą. Również z dietetykiem można ustalić odpowiednią dietę. Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia, dlatego też nie ma co się kierować wskazówkami, które można przeczytać na forach dla przyszłych mam. Warto zainteresować się ryzykiem rozejścia się mięśni prostych jeszcze przed osiągnięciem trzeciego trymestru ciąży - wtedy będziemy mogli odpowiednio się do tego przygotować i powoli wprowadzać zmiany w codziennych nawykach.

 

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com
© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web