Nasze aktualności

Monitoring cyklu - jak skutecznie zajść w ciążę

Czasami zdarza się tak, że upragniona ciąża się nie pojawia, mimo wielu miesięcy starań i oczekiwania. Zazwyczaj taki stan rzeczy występuje, gdy kobieta ma nieregularne cykle miesiączkowe lub też występują problemy z jajeczkowaniem, a niekiedy nawet owo jajeczkowanie w ogóle się nie pojawia. W takich przypadkach pomocne może być wprowadzenie regularnego monitoringu cyklu, dzięki któremu można dokładnie określić dzień owulacji. Czym jest monitoring cyklu, jak i kiedy go przeprowadzić? Zapraszamy do lektury!

Czym jest monitoring owulacji?

Jego celem jest ustalenie, czy w jajnikach są obecne prawidłowo rozwinięte pęcherzyki Graffa oraz sprawdza się też ich liczbę i wielkość (przyrost wynosi około 2 milimetry na dobę). Również monitoruje się to, czy w odpowiednim momencie - i czy w ogóle - jeden z pęcherzyków pęka, dzięki czemu uwolniona zostaje komórka jajowa. Obserwacja powinna być prowadzona co najmniej przez jeden, a najlepiej przez kilka cykli. Brak lub nieregularne jajeczkowanie może mieć wiele przyczyn - zaburzenia hormonalne, tarczyca, schorzenie zwane zespołem policystycznych jajników… najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem, który znajdzie przyczynę i pomoże wdrożyć odpowiedni sposób leczenia.

Po czym można rozpoznać owulację?

Owulacja związana jest z różnego rodzaju zmianami w organizmie kobiety, a niektóre można samemu zaobserwować. Jedną z nich jest zmiana śluzu - staje się rzadki, ciągnący przezroczysty i przypominający kurze białko. Ponadto temperatura ciała podnosi się o dwie kreseczki, a szyjka macicy mięknie i kieruje się ku przodowi. Przed owulacją mogą wystąpić ból po jednej stronie podbrzusza - jest to sygnał, że pękł pęcherzyk. Ból utrzymuje się od kilku minut do nawet kilku dni, a w tym czasie mogą wystąpić plamienia brudzące bieliznę, którymi nie trzeba się niepokoić, to naturalny objaw. Podczas owulacji u pań wzrasta ochota na seks oraz poprawia się wygląd cery i włosów, co jest skutkiem wzrostu hormonu o nazwie estrogen.

Metody monitoringu cyklu

Istnieje kilka metod monitoringu cyklu. Jedną z nich jest kalkulatory płodności. To aplikacja lub program w internecie, do którego potrzebne są dwie informacje: data pierwszego dnia ostatniej miesiączki oraz uśredniona długość cyklu. Po wprowadzeniu danych pokaże się  przybliżony dzień owulacji. Ta metoda sprawdza się u kobiet z regularnymi cyklami, które trwają od 21 do 35 dni. Kolejnym sposobem są testy owulacyjne, które można kupić w aptece. Przeprowadza się je podobnie jak test ciążowy. Wykrywają LH czyli hormon luteinizujący, którego podwyższony poziom informuje, że w ciągu 24-36 godzin dojdzie do owulacji. Bardzo ważne jest, aby nie wykonywać tego testu z porannego moczu, ponieważ wynik nie będzie miarodajny. Ostatnią i najdokładniejszą metodą jest monitoring owulacji wykonywany u lekarza. Przeprowadza się go w dwóch celach: po pierwsze służy obserwacji rozwoju pęcherzyków Graffa w jajnikach, a po drugie: pozwala na ocenę stanu i grubości endometrium.

Monitoring cyklu to przydatne działanie, które pozwala określić, kiedy jest idealny czas na staranie się o ciążę. Jeśli lekarz wykluczy problemy hormonalne, z tarczycą oraz inne dolegliwości, wtedy odpowiedni dzień współżycia może bardzo szybko dać upragnione zapłodnienie. Warto porozmawiać z lekarzem o najlepszej dla nas metodzie monitorowania owulacji, która będzie w stanie dać najwyższe prawdopodobieństwo szybkiego sukcesu.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com

My na mapie

© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web