Nasze aktualności

Jakie zmiany fizjologiczne zachodzą podczas ciąży?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Niestety, w wyczekiwaniu na upragnionego potomka może towarzyszyć szereg dolegliwości, które wiążą się ze zachodzącymi zmianami w naszym ciele. Co dokładnie wtedy dzieje się w organizmie ciężarnej?

Jak ciało zmienia się podczas ciąży?

Zmiany, które zachodzą w organizmie kobiety są niezbędne, aby ciąża przebiegała i zakończyła się pomyślnie. Jedną z najbardziej typowych, które możemy zaobserwować jest przyrost masy ciała. Zależny jest on od naszej wcześniejszej wagi oraz wzrostu: może wynosić nawet 18-20 kilogramów. Największy “skok” zauważalny jest w II trymestrze, ponieważ wtedy przybieramy ponad 50% “ciążowych” kilogramów. Wbrew temu, co się wielu wydaje na dodatkową wagę składa się naprawdę wiele czynników, a nie tylko dziecko czy też powiększające się piersi. Wskażemy tutaj między innymi łożysko, wody płodowe, większa ilość krwi krążącej w naszym ciele, lecz również zatrzymującą się w organiźmie wodę wywołującą obrzęki. Zauważalne są również zmiany w postawie ciała, chodzie, które wywołane są i poprzez bardziej zaokrąglona obręcz barkową czy też pogłębioną lordozą szyjną i lędźwiową. Wskutek rozluźnienia przyczepów międzyżebrowych o kilka centymetrów zwiększa się obwód klatki piersiowej, a także rozluźniają się mięśnie dna miednicy, co powoduje często przykre dolegliwości jak problemy z nietrzymaniem moczu.

Najważniejsze zmiany zachodzące w czasie ciąży

Jako jedne z najistotniejszych zmian zachodzących w ciele kobiety w czasie ciąży wskazuje się te, do których dochodzi w układzie rozrodczym. Przede wszystkim kilkakrotnie zwiększa się przypominająca kształtem gruszkę macica. Do tego znacznie grubsze wraz z początkiem ciąży stają się jej ścianki, jednak im bliżej porodu tym szybciej wracają one do swoich standardowych rozmiarów. Szyjka macicy z kolei jest wtedy znacznie bardziej elastyczna, a po zapłodnieniu jej kanał zamyka śluz szyjkowy. Cały narząd, jakim jest macica u kobiet ciężarnych jest znacznie bardziej ukrwiony. Ważną rolę pełnią również jajniki. Chociaż owulacja w tym czasie jest oczywiście zatrzymana to właśnie pojedyncze ciałko żółte, które powstaje w jej skutek wydziela na początku progesteron, który jest niezbędny do utrzymania ciąży.

Hormony - jak wpływają na ciało ciężarnej

W czasie ciąży w ciele kobiety dochodzi do prawdziwej rewolucji hormonalnej. Już w okolicach drugiego miesiąca zauważalne jest powiększenie się piersi, a także brodawek sutkowych, które ciemnieją. Odpowiadają za to wytwarzane przez łożysko estrogeny oraz progesteron. Ich działanie w połączeniu z gromadzeniem się wody w skórze może doprowadzić też do tak zwanych czerwonych “pajączków” oraz rozstępów. Wskutek zmian w gospodarce hormonalnej zwiększa się przepona co wiąże się z tym, co dzieje się w naszych górnych drogach oddechowej. Wspomniany proces pomóc ma w zapewnieniu kobiecie większej ilości tlenu, czego w czasie ciąży potrzebuje. Osłabiona zostaje również perystaltyka jelit - ciężarne często zmagają się z tak zwanymi “leniwymi jelitami”, a także dokucza im zgaga.

Ciąża to czas wielu zmian, które mają miejsce w ciele kobiety. Do największych jednak “rewolucji” dochodzi w naszym życiu po porodzie, kiedy na świecie pojawi się nowy człowiek!

 

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com
© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web