Nasze aktualności

Sensoryka prenatalna - czym jest i jak wpływa na rozwój dziecka?

Jak powszechnie wiadomo, zmysły u dziecka rozwijają się jeszcze przed jego narodzinami. To właśnie przez nie potrafimy odbierać bodźce z otaczającego nas świata. Dlatego tak ważne jest, aby wspomniany proces przebiegł w sposób prawidłowy. Czym jest sensoryka prenatalna i jak wpływa ona na dziecko przed przyjściem na świat?

Rozwój zmysłów w okresie prenatalnym

Wszystkie zmysły, za pomocą których odbieramy świat już po narodzinach wykształcają się jeszcze w czasie życia płodowego. Warto podkreślić, że ten niesamowicie fascynujący proces zaczyna się już w okolicach 8. tygodnia ciąży, chociaż niektórzy twierdzą, że nawet pomiędzy 5., a 6. tygodniem pojawia się umiejętność odczuwania dotyku, co dzieje się w obrębie twarzoczaszki, która wbrew temu, co wielu może się wydawać jest stymulowana praktycznie cały czas poprzez ciągłe ruchy matki. Około 16 tygodnia  nasz maluch zaczyna reagować na przykład na słońce - a to za sprawą wykształconego wzroku. Ciekawą kwestią jest również związana z odbieraniem dźwięków, ponieważ dziecko “słucha” do około 5 miesiąca ciąży nie uszami, lecz całym swoim malutkim ciałem! Dlatego warto jest dostarczać mu już od początku bodźców słuchowych: dobrze, aby zarówno przyszła mama jak i pozostali członkowie rodziny mówili “do brzucha”, lecz też powinniśmy puszczać spokojną muzyką, a nawet dźwięki natury, bo właśnie tego typu dźwięki szczególnie pozytywnie na najmłodszych wpływają. Dla prawidłowego rozwoju dziecka ważny jest też ruch. Jeśli nie występują przeciwwskazania przyszła mama powinna postawić na przykład na specjalną gimnastykę dla ciężarnych, która stymulować będzie maluszka.

Sensoryka prenatalna

Sensoryka prenatalna wiąże się w dużej mierze właśnie z odpowiednim stymulowaniem dziecka jeszcze w czasie ciąży. Istotnym pojęciem jest tutaj “integracja sensoryczna”, która stanowi proces neurologiczny dotyczący magazynowania przez nas mózg bodźców sensorycznych, a także późniejszego przetwarzania ich. Jak już zostało wspomniane, stymulanty odbierane są w okresie prenatalnym, dlatego ważne jest dostarczeniu ich dziecku, co przekłada się już na późniejszy jego rozwój. W końcu w każdej sekundzie dochodzi do nas bardzo duża ilość impulsów, w związku z czym konieczne jest, aby nasz organizm umiał je już od początku przyjmować i interpretować je.

Nieprawidłowości w odbieraniu bodźców

Prawidłowe stymulowanie sensorycznie dziecka już w okresie prenatalnym może zmniejszyć ryzyko późniejszych nieprawidłowości w odbieraniu bodźców, czyli tak zwanych zaburzeń integracji sensorycznej. Może to wiązać się chociażby ze złymi reakcjami na dotyk lub poszukiwaniem dodatkowych impulsów (na przykład poprzez ciągłe ściskanie czegoś w dłoni). Problemy te stwierdza się zazwyczaj wśród dzieci, które ukończyły przynajmniej cztery lata. Konieczny jest do tego zarówno odpowiedni wywiad medyczny, a także szczegółowe badania. Wszelkie nieprawidłowości redukuje się poprzez specjalistyczną terapię.

Odpowiednie stymulowanie dziecka jeszcze w czasie życia płodowego może przynieść naprawdę dobre skutki. Maluch w brzuchu odbiera bardzo dużo bodźców, dlatego przyszłe mamy powinny o siebie zadbać.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com
© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web