Nasze aktualności

Zaparcia u noworodka - jak pomóc?

Pierwsze miesiące życia dziecka to czas pełen pozytywnych emocji, lecz także nerwów, kiedy to zwracamy uwagę na najmniejsze, niepokojące sygnały, które wysyła nam nasze maleństwo. Problemem, który dotyka wiele noworodków są zaparcia - skąd się biorą i jak powinniśmy reagować w takim przypadku?

Zaparcia u noworodka - przyczyna problemu

Zaparcia wśród noworodków stwierdzane są na podstawie częstotliwości wypróżnień i konsystencji stolca. Jeśli dochodzi do nich rzadziej niż dwa razy w tygodniu, a dodatkowo całemu procesowi towarzyszy ból i płacz naszego malucha to czas, aby zacząć zastanawiać się nad źródłem zaistniałego problemu. Wiąże się on zazwyczaj ze sposobem odżywiania. Jeśli karmimy piersią może to być sygnał że nasz pokarm jest zbyt mało wartościowy, a dziecko jest niedożywione, w związku z czym konieczne będzie dodatkowo stosowanie mleka modyfikowanego, które niestety też często stanowi przyczynę kłopotów. Zaparcia pojawiają się często właśnie na początku karmienia nim i gdy dziecko się przyzwyczaja, znowu dochodzi do regularnych wypróżnień, jednak czasem potrzebna może być zmiana specyfiku. Dużą rolę odgrywa tutaj też kształt butelki, a dokładniej smoczka. Źle dobrany rozmiar może powodować, że dziecko będzie miało problemy z jedzeniem, co w ostateczności skutkuje niedożywieniem i właśnie też zaparciami.

Domowe metody na walkę z zaparciami

Walcząc z zaparciami u noworodka warto jest na samym początku postawić na domowe, sprawdzone metody. Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby spożywało ono odpowiednią ilość płynów: poza mlekiem dobrze dodatkowo podawać naszemu maleństwu wodę. W przypadku, kiedy dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym koniecznie upewnijmy się, że przygotowujemy pokarm w odpowiedni sposób, ponieważ zbyt gęsty stanowi często przyczynę zaparć. W wypróżnieniu się może również pomóc kąpiel, podczas której wykonujemy masaż brzuszka - ukoi on doskwierające maleństwu dolegliwości bólowe, a co za tym idzie pomoże także się uspokoić.

Zaparcia: czy mogą być groźne?

Warto jednak jest podkreślić, że w niektórych sytuacjach konieczna będzie wizyta u lekarza - tutaj wskazać możemy chociażby sytuację, kiedy w stolcu zauważyliśmy krew lub nasze maleństwo nie wypróżniało się przez dłuższy czas. Pediatra może zalecić specyfiki, które pomogą w przypadku kłopotów tego typu - pamiętajmy, żeby nie podawać niczego noworodkowi na przysłowiową własną rękę. Koniecznie musimy mieć na uwadze, że zaparcia wśród najmłodszych mogą wiązać się z różnego rodzaju chorobami. Jeśli zastosowane przez lekarzy metody nie pomogą rozpoczyna się diagnostykę w kierunku problemów związanych z jelitem grubym czy też chorobami tarczycy.

Zaparcia u noworodka to niezwykle częsty problem, z którym musimy się mierzyć. Pamiętajmy jednak, żeby obserwować samopoczucie naszego malucha, a co za tym idzie w odpowiedni sposób reagować na czas. 

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com
© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web