Nasze aktualności

Ząbkowanie dziecka - jak złagodzić ból?

Ząbkowanie to trudny moment w życiu każdego dziecka. Zazwyczaj towarzyszy mu ból, swędzenia czy nawet gorączka. Zrozpaczeni rodzice często chwytają się różnych sposobów, aby chociaż trochę ulżyć maluszkowi. Dzisiaj o tym, jak złagodzić ból pojawiający się przy ząbkowaniu.

Po czym poznać ząbkowanie?

Ząbkowanie to trudny moment zarówno w życiu dziecka, jak i rodziców, którzy mu wtedy towarzyszą. Pierwsze zęby pojawiają się zazwyczaj w okolicach piątego miesiąca życia, jednak nie jest to sztywna reguła, ponieważ u niektórych maluchów występują one w wieku nawet trzech miesięcy, a u innych dopiero w okolicy roczku. Za dyskomfort, który się wtedy pojawia odpowiada korona zęba, która wydostaje się przez mniejszy otwór. Po czym poznać, że przyszedł moment na ząbkowanie? Niemowlak robi się mniej spokojny, bardziej drażliwy i szybciej skłonny do płaczu. Bardziej się ślini, ssie palce i próbuje gryźć wszystko, co się znajdzie pod jego ręką. Maluch tracić może apetyt na skutek dolegliwości, które odczuwa. Czasami zauważalna jest lekka opuchlizna na twarzy. Do tego mogą doskwierać biegunki. Z ząbkowaniem w parze idzie też gorączka, której nie należy bagatelizować, ponieważ może ona sygnalizować dodatkowe wystąpienia infekcji, na które maluchy w tym czasie są znacznie bardziej podatne.

Domowe metody na ból przy ząbkowaniu

Próbując przynieść dziecku ulgę w niemiłych dolegliwościach warto jest zacząć od domowych, sprawdzonych rozwiązań. Wskażemy tutaj chociażby herbatki z melisy lub rumianku, z których można wykonywać okłady na dziąsła z użyciem czystego, delikatnego materiału, jak np. nowa ściereczka czy też pielucha tetrowa. Taki okład warto jest dodatkowo schłodzić w lodówce. Jeśli dziecko pozwoli możemy spróbować wymasować dziąsła specjalną nakładką na palec z wypustkami, jednak nic na siłę, aby nie stresować malca dodatkowo. Warto też spróbować pomasować same policzki, bardzo delikatnie. Starszym maluchom możemy dać skórkę od chleba do obgryzania, jednak dobrze, aby była ona możliwie jak najszersza - nie możemy też spuszczać wtedy dziecka z oczu, ponieważ występuje tu ryzyko zadławienia się.

W co zaopatrzyć się w aptece

Gdy mierzymy się z ząbkowaniem naszego dziecka potrzebna może być wizyta w aptece. Koniecznie powinniśmy zakupić wtedy środki na gorączkę jak paracetamol czy ibuprofen oczywiście w formie i stężeniu dostosowanym do wieku naszego dziecka. Ból przy ząbkowaniu mogą też uśmierzyć różnego rodzaju żele. Dostępne są zarówno chłodzące, preparaty posiadające właściwości przeciwbólowe czy też takie, które za zadanie mają chronić dziąsła. Gdy te nie pomagają warto też zwrócić uwagę na żele o działaniu znieczulającym. Dobrze też kupić specjalne, wyciszające herbatki dla dzieci, które w sam raz sprawdzą się na przykład wieczorem, gdy będziemy kłaść nasze dziecko do spania. Niektóre apteki, a także większość sklepów dla niemowląt w swojej ofercie posiada specjalne gryzaki, które zamraża się, aby przyniosły one właśnie ulgę przy ząbkowaniu.

Łagodzenie bólu ząbkowania jest dla wielu rodziców nie lada wyzwaniem. Warto jednak szukać różnych rozwiązań, które pomogą zwalczyć dyskomfort. 

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com
© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web