Nasze aktualności

Wizyty u ginekologa w czasie ciąży - jak często?

Każda przyszła mama chce, aby ciąża przebiegała możliwie jak najlepiej, a dziecko przyszło na świat zdrowe. Żeby tak było, konieczne są regularne wizyty u ginekologa. Ilość badań może się wydawać przytłaczająca, ale kontrolowanie wszelkich, nawet najmniejszych odchyleń od normy jest konieczne.                                  

Początek ciąży a pierwsza wizyta u ginekologa

Kobiety często zastanawiają się, kiedy należy się udać na pierwszą wizytę do ginekologa, jeśli podejrzewają ciążę. Najlepiej umówić się między szóstym a ósmym tygodniem od ostatniej miesiączki - przy takich okolicznościach można mieć już pewność, że w organizmie coś zaczyna się dziać. Ostatni dzwonek to okolice dziewiątego tygodnia ciąży, ponieważ w jego trakcie powinno się wykonać panel badań biochemicznych z krwi i moczu. Taki scenariusz dotyczy jednak kobiet zdrowych - osoby przewlekle chore lub takie, których ciąża wcześniej minimum raz została przerwana powinny ustalić z lekarzem plan działania już po około sześciu tygodniach od zapłodnienia. Są to bowiem pacjentki o specjalnych wymaganiach dotyczących opieki w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Ale co tak naprawdę dzieje się na pierwszej wizycie? Na początku ginekolog musi przede wszystkim potwierdzić ciążę - jeśli tak się stanie, przeprowadza z ciężarną wywiad położniczy, który jest niesamowicie istotny, ponieważ na jego podstawie ustala się sposób opieki lekarskiej nad przyszłą mamą. Lekarz wykonuje także badania ginekologiczne, cytologiczne i ultrasonograficzne, a następnie zleca szereg koniecznych badań.

Harmonogram wizyt u ginekologa w trakcie ciąży

Ilość zaplanowanych wizyt u ginekologa w kolejnych miesiącach ciąży może wydawać się zaskakująca, ale taka częstotliwość jest konieczna - tylko dzięki regularnej kontroli ciała kobiety oraz samopoczucia można mieć pewność, że ciąża jest prowadzona prawidłowo i bezpiecznie. Do około trzydziestego tygodnia ciąży należy odwiedzać lekarza co miesiąc, a po tym czasie częstotliwość wizyt zwiększa się dwukrotnie. Na tak zwanej „ostatniej prostej” kontrole mogą mieć miejsce nawet co tydzień. Taki harmonogram dotyczy jednak standardowej, niczym niezagrożonej ciąży - w każdym innym przypadku ginekolog może zalecić wizyty tak często, jak to konieczne.

Jak wyglądają kontrole?

Na co w takim razie się przygotować i z czym się liczyć, skoro wizyt ma być aż tak wiele? Standardowe spotkanie z ginekologiem to tak naprawdę jedynie pytanie o ogólne samopoczucie i objawy ciężarnej, a także badanie na fotelu, którego zadaniem jest sprawdzenie, jak ciało przygotowuje się do nadchodzącego porodu. Średnio, na co drugiej wizycie kobiecie wykonuje się badania krwi, a badania moczu mogą być zlecane jeszcze częściej. Nie obędzie się również bez szczegółowego badania analitycznego i bakteriologicznego, które odbywa się na późniejszym etapie ciąży. Jeśli chodzi o badanie USG, powinno być wykonane zarówno na początku, jak i w kolejnych miesiącach - uznaje się, że poza początkowym, muszą mieć miejsce jeszcze minimum dwa.

Regularne wizyty u ginekologa to coś, co powinno być priorytetem każdej przyszłej mamy. Kontrolowanie ciała kobiety oraz stałe sprawdzanie stanu zdrowia maluszka jest niesamowicie istotne i kluczowe jeśli chodzi o diagnozowanie wszelkiego rodzaju odchyleń od normy.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com
© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web