Nasze aktualności

Rola ojca przy porodzie

Narodziny dziecka są niezwykle ważnym dniem zarówno dla matki, jak i ojca. Wielu mężczyzn nie wyobraża sobie, że mogliby nie wspierać kobiety w momencie porodu. Ich rola jest tutaj często nieoceniona!

Przyszły ojciec - ważne wsparcie w czasie ciąży

Rozpocząć należy od tego, że mężczyzna powinien wspierać przyszłą matkę nie tylko w dniu porodu, lecz przez całą ciążę. W tym czasie, w ciele kobiety dochodzi do różnego rodzaju zmian, które mogą mieć bezpośrednie przełożenie na jej samopoczucie czy też kondycję fizyczną. Chociaż oczywiście wiele pań w ciąży jest  aktywna jak poza tym okresem, jednak równie dużo może czuć się wtedy zwyczajnie źle. Dlatego warto jest, aby w tych gorszych dniach panowie odciążyli je od wszelkiego rodzaju obowiązków. Istotne jest tutaj wsparcie psychiczne, ponieważ ze względu na pewne zmiany w gospodarce hormonalnej, ciężarne mierzą się z tak zwanymi huśtawkami nastroju czy  jego obniżeniem. Inną kwestią są wspólne wizyty u lekarza, jakie mogą być dużym źródłem stresu, szczególnie w przypadku wystąpienia różnego rodzaju problemów zdrowotnych zarówno u matki, jak i dziecka. Koniecznie należy też podkreślić, jak dobrym rozwiązaniem będą wspólne zajęcia w szkole rodzenia, gdzie przyszli rodzice  mogą rozwiać wszelkiego rodzaju wątpliwości związane zarówno z porodem jak i z pierwszymi miesiącami, gdy dziecko będzie już na świecie, a także dobrze przygotują do pięknego, lecz trudnego dnia.

Mężczyzna przy porodzie

Wsparcie mężczyzny w dniu porodu jest bardzo ważne. Powinien on możliwie odciążyć kobietę pamiętając o zabraniu do szpitala torby z niezbędnymi rzeczami oraz z wszelkimi potrzebnymi dokumentami. To właśnie przyszły ojciec może chociażby kontrolować czas pomiędzy skurczami, aby sprawdzić czy występują one regularnie. W oczekiwaniu na poród ważne jest również ciągłe wsparcie psychiczne. Wiele osób zastanawia się czy mężczyzna powinien znajdować się na sali porodowej. Tutaj kwestia zależna jest obydwóch stron. Nie należy do tego zmuszać panów, a dodatkowo często przyszłe matki wolą poprosić o tego typu pomoc bardziej doświadczoną kobietę, mającą poród już za sobą, na przykład starszą siostrę czy własną mamę.

 Przyszły ojciec na sali porodowej

Oczywiście jeśli obydwie strony wyrażą taką chęć, mężczyzna może pojawić się na sali porodowej. Tutaj warto, aby przyszły ojciec przede wszystkim wychodził naprzeciw potrzebom kobiety: może ją delikatnie masować po plecach, podać coś do picia czy też pomóc zmienić pozycję. Często wystarczy sama obecność partnera czy chwycenie go za rękę, aby kobieta poczuła się chociaż trochę lepiej w tym ciężkim momencie. Dobrze, aby ojciec uczestniczył także w mierzeniu i ubieraniu dziecka zaraz po tym, jak przyjdzie ono na świat. Koniecznie podkreślmy, że jeśli poczuje on, że potrzebuje chwili przerwy powinien po prostu ją zrobić. Skuteczne będzie na przykład wyjście na świeże powietrze czy posiłek, co pozwoli zregenerować siły.

Poród to niewątpliwie trudna chwila, zarówno dla kobiety jak i mężczyzny, jednak warto, aby  w tym dniu przyszli rodzice byli razem oraz udzielali sobie potrzebnego wsparcia.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com
© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web