Nasze aktualności

Nauka kąpieli noworodka - krok po kroku

Pojawienie się nowego członka rodziny w naszym życiu, stwarza wiele nowych sytuacji, w których musimy nauczyć się funkcjonować. Noworodek jest całkowicie zależny od naszych działań, ale to nie powód do stresu czy paniki - po prostu czasami nabycie nowej umiejętności wymaga czasu i ćwiczeń. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej nauce kąpania noworodka i przejdziemy przez jej etapy krok po kroku, aby nie sprawiała żadnych problemów. Zapraszamy do lektury!

Przygotuj miejsce i produkty

Do kąpieli maluszka najlepiej sprawdzi się wanienka lub większa miska, na której dnie wyłożyć można ręcznik lub specjalny podkład do kąpieli. Do mycia skóry należy użyć certyfikowanego, delikatnego środka myjącego przeznaczonego właśnie dla niemowląt. Ponadto przydatne będą wcześniej przygotowane ręczniki, na które po wyjęciu wyłożysz dziecko oraz również sprawdzona oliwka do nawilżenia skóry. Teraz kolej na wodę - nalej do wanienki kilkanaście centymetrów ciepłej wody, mającej około 37 stopni. Zanim ułożysz w niej malucha, nie zapomnij upewnić się czy nie jest zbyt gorąca, co możesz sprawdzić umieszczając w niej nadgarstek.

Jak przebiega kąpiel?

Delikatnie umieść dziecko w wanience - zanurzaj najpierw stópki, następnie powoli resztę ciała niemowlaka, aby uniknąć niepotrzebnego szoku i stresu. Jednocześnie cały czas jedną ręką przytrzymuj główkę, kark i górną część pleców, także podczas trwania kąpieli. Z kolei drugą dłonią ostrożnie polewaj niemowlę wodą, a następnie użyj niewielkiej ilości środka myjącego. Podczas mycia głaszcz delikatnie ciało dziecka i mów do niego spokojnym głosem, to pozwoli mu się zrelaksować i wyciszyć przed nocnym snem. Przy pomocy bawełnianego wacika i niewielkiej ilości ciepłej wody bez żadnego płynu przetrzyj maluchowi oczy. Do każdego oka weź osobny wacik i przecieraj delikatnie od zewnętrznego kącika do środka. Następnie miękką myjką przetrzyj nosek, buzię, szyję, miejsca za uszami oraz pozostałą część ciała, a obszar pieluszkowy pozostaw na koniec. U dziewczynki genitalia zawsze przemywaj od przodu do tyłu, z kolei u chłopców w delikatny sposób przetrzyj penis i także od przodu do tyłu umyj jądra. Po całym zabiegu nie wyciągaj niemowlaka od razu z wody - chwilę pozwól mu cieszyć się kąpielą, polewając jego ciałko wodą przy pomocy kubka, aby uniknąć wychłodzenia.

Co zrobić po kąpieli?

Przy wyjmowaniu należy złapać dziecko pod paszkami obiema dłońmi, przytrzymując stabilnie główkę. Po wyjęciu natychmiast owiń je w ręcznik, aby nie zmarzło, a po chwili delikatnym ręcznikiem osusz ciało - nie wycieraj, tylko przykładaj ręcznik do części ciała niemowlaka, aby nie uszkodzić delikatnego naskórka. Nie zapomnij przed nałożeniem ubranka o użyciu środka nawilżającego dla niemowląt - najlepiej sprawdzi się tutaj hipoalergiczna oliwka, którą łatwo się rozprowadza oraz szybko wchłania się w naskórek dziecka odpowiednio go pielęgnując.

Przy kąpieli noworodka warto kierować się zasadą, aby myć tylko to, co widoczne, czyli nie wkładać patyczków do nosa czy ucha maluszka, bo można mu tym wyrządzić krzywdę. Inną dobrą wskazówką jest to, aby najlepiej karmić po kąpieli, jednak należy pamiętać, że każde dziecko jest inne i nie jest to żelazna reguła. Pod żadnym pozorem jednak nie można zostawiać dziecka w wodzie bez kontroli nawet na bardzo krótką chwilę, ponieważ może mieć to tragiczne skutki. 

 

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com
© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web