Nasze aktualności

Masaż Shantala - czym jest i dlaczego warto go wykonywać?

 Już od dawna wiadomo, że umiejętnie wykonany masaż może zdziałać cuda nie tylko dla ciała, ale również dla ducha. Warto mieć na uwadze fakt, że również niemowlęta potrzebują takich technik do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego dzisiaj przedstawimy masaż Shantala - czym jest? Dlaczego warto go wykonywać? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy!

Masaż Shantala - czym jest?

To technika masażu niemowląt i małych dzieci, która sięga starożytnych Indii. Rozpowszechniona jest na Zachodzie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Niderlandach, jednak zyskuje coraz większą popularność także w Polsce. Technika ta nie jest szczególnie wymagająca, ale warto by rodzic czy opiekun dokładnie zaznajomił się z metodami jego stosowania. Dobrym pomysłem jest również zwrócenie się o poradę do fizjoterapeuty lub masażysty, który specjalizuje się w technice Shantala. Na czym polega taki masaż? Sekretem są delikatne, spokojne i powtarzalne ruchy całej powierzchni dłoni oraz stały kontakt dotykowy z dzieckiem. Masowanie zaczyna się od klatki piersiowej (w kierunku żeber, później ramion, na koniec po skosie), kolejne są ręce - od ramienia ku dłoni. Następnie brzuch (masaż ku dołowi) na koniec każda z nóg: od pachwin w stronę stóp oraz plecy (także od góry w dół). Jeżeli maluch nie będzie wykazywał oporu opuszkami palców można dodatkowo wymasować mu twarz. Warto przygotować do masażu specjalną oliwkę, która jest bezpieczna dla niemowląt.

Dla kogo masaż Shantala?

Warto mieć na uwadze, że masaż Shantala to nie metoda rehabilitacyjna. Technika ta określana jest jako pozytywnie wpływająca na rozwój dziecka oraz jego więzi z rodzicem. Przeznaczony jest zwłaszcza dla niemowląt, ale mogą korzystać z niego również nieco starsze dzieci. Nie wolno jednak stosować tej techniki tylko w przypadku, gdy u malucha występują zmiany skórne, podwyższona temperatura, czy też gdy choruje ono na astmę. nowotwory i choroby kardiologiczne. W przypadku innych wątpliwości warto zwrócić się o poradę do lekarza rodzinnego.

Korzyści z masażu Shantala

Głównymi korzyściami, które płyną z prawidłowo wykonanego masażu Shantala jest wzmocnienie więzi dziecka i rodzica, a także regulacja snu malucha, wyciszenie i uspokojenie go. Ponadto usprawnia on działanie układu trawiennego, zapobiega kolkom, wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Z kolei dla rodziców może przynieść zyski w postaci złagodzenia symptomów depresji poporodowej, wzmocnienia wiary we własne umiejętności dotyczące opieki nad nowonarodzonym maluchem. Dodatkowo również może ich uspokajać i wyciszać, a także pozwala lepiej zrozumieć potrzeby dziecka.

Aby zacząć stosować masaż Shantala najlepiej zapisać się na zajęcia instruktażowe, na których można poznać wiele ciekawych informacji na temat jego stosowania. Warto wypróbować tę technikę, ponieważ związana jest z szeregiem korzyści zarówno dla samego dziecka jak i jego rodziców. To wspaniały sposób na pogłębienie relacji i wytworzenia bezpiecznej więzi między rodziną. 

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com
© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web