Nasze aktualności

Jak zadbać o dobre samopoczucie w czasie ciąży - poznaj metody

Ciąża to wyjątkowy czas, na który czeka większość kobiet. Pomimo tego, iż jest to okres cudowny i niepowtarzalny, potrafi bardzo dać w kość przyszłej mamie. Każda kobieta przechodzi ciążę inaczej, ale dla większości jest to czas, który wiąże się z dużym strachem przed nieznanym i jeszcze większą radością. Najważniejsze jest jednak przede wszystkim to, aby zadbać o jak najlepsze samopoczucie.

Obawy i gorsze chwile - to normalne!

W ciąży występują intensywne zmiany hormonalne, które niestety powodują przykre dolegliwości. Większość ciężarnych uskarża się na zmiany nastroju - zupełnie normalnym zjawiskiem jest szybkie przejście ze stanu euforii do przygnębienia. Wiele przyszłych mam bardzo martwi się o zdrowie dziecka i o to, czy poradzą sobie w nowej roli. Pierwszy trymestr ciąży przebiega pod znakiem osłabienia, senności, bólu piersi, a kobiety bardzo często muszą radzić sobie z mdłościami i wymiotami. Jest to szczególnie nieprzyjemne w pierwszej ciąży, ponieważ żadna ciężarna nie jest w stanie przewidzieć, które objawy będą jej dotyczyły i jakie będą miały nasilenie. Drugi trymestr zazwyczaj jest zdecydowanie lepszy - emocje nieco się uspokajają, znikają miłości i pojawia się ogólne lepsze samopoczucie. Niestety wiele kobiet odczuwa w tym okresie bóle pleców związane z tym, że dziecko jest coraz większych rozmiarów. Trzeci trymestr to często najtrudniejszy etap dla przyszłej mamy, ponieważ huśtawka emocjonalna, a także zmęczenie i drażliwość powracają. Coraz bardziej uciążliwe staje się też uczucie ociężałości.

Jak zadbać o dobre samopoczucie w ciąży?

Mimo tak wielu dolegliwości poprzedzających przyjście na świat upragnionego dziecka, warto pamiętać o sobie i w miarę możliwości zadbać o to, aby samopoczucie było możliwie jak najlepsze. W końcu szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko! Jedną z rzeczy, która zawsze poprawia humor jest pielęgnacja ciała. Ciąża nie musi wcale oznaczać rezygnacji z aktywności fizycznej - odpowiednio dobrane ćwiczenia wywołają uśmiech na twarzy oraz ułatwią powrót do formy po porodzie. Kolejnym sposobem na chwilę zapomnienia jest nawet krótka wizyta u kosmetyczki, która może być bardzo pozytywnym wydarzeniem w ciągu tygodnia. Warto jednak przede wszystkim słuchać swojego ciała i zapewniać sobie odpowiednią ilość snu. Chwila relaksu jest jak najbardziej wskazana, a nawet cały dzień przeleżany w łóżku nie jest żadnym przestępstwem! Spacer z przyjaciółką lub krótki weekendowy wypad za miasto również może znacznie polepszyć nastrój przyszłej mamy i pozwolić jej chociaż na chwilę zapomnieć o przykrych dolegliwościach.

Ciąża - co jeszcze warto wiedzieć?

Ciąża to czas pełen niewiadomych - przyszłe mamy bardzo często niepokoją się swoim stanem zdrowia i stresują się nową, ważną rolą w życiu. Warto jednak wykorzystać ten okres na pogłębianie wiedzy na temat macierzyństwa i połogu oraz korzystanie z ostatnich chwil bez maluszka. Aby nieco zminimalizować dolegliwości i niepokój, ciężarne powinny dbać o swoją dietę oraz przygotować torbę do szpitala odpowiednio wcześnie. Takie działanie zapewni im spokój ducha i sprawi, że poczują się nieco bardziej przygotowane na poród.

Ciąża to czas naprawdę wielu zmian - nic więc dziwnego, że przyszła mama jest pełna obaw, a jej samopoczucie niekiedy bywa bardzo złe. Zmiany hormonalne dają się we znaki na każdym etapie ciąży, dlatego warto o nich wiedzieć i stosować kilka powyższych metod na lepsze samopoczucie w ciąży, które są sprawdzone.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com
© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web