Nasze aktualności

Ile trwa połóg i jak po przetrwać?

Połóg to czas po porodzie, kiedy kobieta ma wrócić do sił, a jej ciało  ma „dojść” do stanu przed ciążą. Dla wielu z nas jest to szczególnie trudny okres ze względu na duże osłabienie organizmu, a także nowe obowiązki związane z pojawieniem się na świecie dziecka. Jak go przetrwać?

Ile trwa połóg

Połóg trwa około 2 miesięcy, ale czy oby na pewno? Niektóre kobiety, a może być ich większość potrzebują znacznie więcej czasu na pełną regenerację i dojście do stanu „przed”. Połóg to okres, kiedy kobieta - mama wraca do dobrej kondycji po ciąży oraz porodzie. Co dzieje się wtedy w ciele kobiety? Przede wszystkim macica zaczyna się kurczyć, w związku z czym dochodzi do wydzielania krwi, śluzu, i pozostałości po błonach płodowych. Zazwyczaj najtrudniejsze są pierwsze dwa tygodnie, kiedy to wielu paniom doskwiera duży dyskomfort, jakiego źródłem są założone szwy oraz bolesne skurcze macicy. Dla części mam problemem może być „powracający na miejsce” kręgosłup. Często towarzyszy mamom ból pleców. Pamiętajmy, że postawa w ciąży jest zupełnie inna niż normalnie. Do tego dojść może jeszcze tak zwany nawał mleczny, kiedy produkowane są zdecydowanie zbyt duże ilości pokarmu czy hemoroidy. Nierzadko paniom w tym okresie towarzyszy też biegunka lub zaparcie. W związku z tym bardzo istotne jest, aby świeżo upieczone mamy szczególnie dbały o dietę i dostarczały sobie składników regulujących pracę układu pokarmowego. Naturalnym jest również dyskomfort w miejscach intymnych, który może pojawiać się praktycznie o każdej porze dnia. Wiele matek boryka się także ze znacznymi obniżeniami nastroju po porodzie, czyli tak zwanym “baby blues”, który trwa około 1-2 tygodnie.

Niepokojące objawy

Chociaż normalnym jest, że podczas połogu pojawiają się różne dolegliwości, pewne symptomy powinny sprawić, że od razu skierujemy się do lekarza. Tutaj wskazać możemy między innymi gorączkę, mocne bóle podbrzusza czy też ropienie okolic krocza, pojawiający się tam krwiak czy też znaczna opuchlizna. W pierwszych dniach zaniepokoić powinno nas ustanie krwawienia (pojawienie się wydzieliny takiej jak krew jest, jak już zostało wspomniane czymś jak najbardziej normalnym). Z lekarzem skonsultować warto jest także dolegliwości bólowe piersi: w szczególności jeśli dyskomfort w znaczący sposób utrudnia karmienie. Warto wspomnieć o kwestiach związanych z naszym nastrojem, ponieważ jego spadek utrzymujący się dłużej niż dwa tygodnie może oznaczać depresję poporodową, którą jak każde schorzenie koniecznie trzeba leczyć!

Jak przetrwać połóg?

W przetrwaniu połogu najważniejsze jest to, żeby nie bać się korzystać z pomocy: zarówno naszych najbliższych, którzy wesprą nas w opiece nad dzieckiem czy obowiązkach domowych, lecz również specjalistów: którzy w razie potrzeby poinformują nas jak reagować w razie wystąpienia niepokojących objawów. Dobrze jest też zapytać bardziej doświadczonych, którzy podpowiedzą co zrobić, na przykład gdy ze względu na ból nie możemy normalnie usiąść (tutaj my wskażemy specjalistyczne poduszki, w jakie warto jest się zaopatrzyć). Pamiętajmy też, że niezwykle ważne jest dbałość o higienę, co zmniejsza ryzyko wystąpienia zakażenia.

Połóg to niewątpliwie trudny czas, jednak pamiętajmy, że wiele dolegliwości pojawiających się wtedy jest normalnymi. Ważne jest, aby cały czas obserwować swoje ciało i wszelkie zachodzące w nim zmiany.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com
© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web