Nasze aktualności

Czy ciąża po 40. jest bezpieczna?

Coraz więcej kobiet decyduje się na tak zwane "późne macierzyństwo". Chcąc najpierw ustabilizować się życiowo oraz finansowo, aby móc później w pełni poświęcić się potomstwu, część z nas zachodzi w ciążę w okolicach 40. roku życia. Czy jest to w pełni bezpieczne i jak się przygotować do tego okresu?

Zajście w ciążę po 40-stce

Na samym początku warto jest podkreślić, że ciąże po czterdziestce są często znacznie bardziej przemyślane, ponieważ kobieta posiada już pewien bagaż doświadczeń życiowych, który pomaga podjąć jej optymalną decyzję. W tym wieku wiele z nas czuje już, że w pełni udało im się "wyszaleć" i w końcu przychodzi czas na stabilizację oraz potomstwo. Niestety jednak zajście w upragnioną ciążę po ukończeniu czterdziestego roku życia często może być utrudnione. Wiąże się to z faktem, iż z upływem czasu maleje liczba jajeczek, co bezpośrednio przekłada się na naszą płodność. Inną kwestią są również pewne zmiany chromosomalne, mogące wywoływać u dziecka różnego rodzaju choroby genetyczne, najczęstszą jest tutaj zespół Downa, a także istnieje większe ryzyko poronienia, dlatego konieczna jest specjalistyczna opieka lekarska.

Zagrożenia, jakie niesie późna ciąża

Organizm kobiety po ukończeniu czterdziestego roku życia jest w czasie ciąży bardziej narażony na występowanie wszelkiego rodzaju chorób, które pojawiają się właśnie wśród ciężarnych. Wskazać możemy tutaj również cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy nawet stan przedrzucawkowy. Inną kwestią jest fakt, że wiele pań jest mniej wydolnych fizycznie, co przekłada się między innymi na ogólne samopoczucie, a także kwestie dotyczące już samego porodu. Wystąpić mogą problemy związane z naturalnym przyjściem na świat potomka, częściej jednak lekarze decydują się w tym przypadku na cesarskie cięcie, przez co wydłuża się okres rekonwalescencji. Podkreślmy jednak, że pomimo wskazanych problemów, postęp medycyny daje bardzo duże szanse na szczęśliwe zakończenie późnej ciąży oraz narodziny zdrowego i szczęśliwego maluszka!

Zadbaj o siebie w czasie ciąży

W sytuacji, kiedy decydujemy się zajście w ciążę po 40. konieczne są konsultacje z lekarzem. Bardzo istotne jest tutaj przygotowanie się do tego wyjątkowego stanu chociażby poprzez zrównoważoną dietę, prowadzenie zdrowego stylu życia czy też przeprowadzenie kompletu badań, wykluczających chociażby wszelkiego rodzaju patologie w obrębie macicy i jajowodów. Zalecane jest też, już podczas trwania ciąży wykonanie większej ilości badań prenatalnych. Wśród tych nieinwazyjnych wymienia się test potrójny, test NIFTY czy USG genetyczne. Jeśli chodzi jednak o zaliczane do grona "inwazyjnych" wskazać możemy między innymi amniopunkcję polegającą na pobraniu próbki płynu owodniowego czy też kordocentezę.

Chociaż późna ciąża może rzeczywiście nieść ze sobą zagrożenia przy dzisiejszym poziomie medycyny istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się zdrowe, jednak bardzo istotne jest, aby pozostawać pod stałą opieką lekarzy.

Polub nas na Facebook'u!

Dane kontaktowe

Zadzwoń lub napisz, z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z naszą ofertą.

Adres: ul. Hynka 30 80-465 Gdańsk
Tel. 535 911 195
Email: pozmedik.biuro@gmail.com
© POZMEDIK 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone Tworzenie stron WWW Inter Web